Požární sport, občas táké hasičský sport, je oblast sportu, která úzce souvisí s hasičskými jednotkami, zvláště pak se sbory dobrovolných hasičů.
Disciplíny
Mezi disciplíny požárního sportu patří:
- běh na 100 metrů s překážkami
- štafeta 4 × 100 metrů s překážkami
- výstup do 4. podlaží cvičné věže
- požární útok.
Soutěží se v kategoriích muži, ženy, dorost a mladí hasiči. Soutěží se účastní jak členové dobrovolných hasičských sborů, tak profesionální hasiči. Oficiální pravidla hasičského sportu vydává generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.
Jsou pořádány různé místní pohárové soutěže (v rámci okresů), které jsou často součástí oblastní hasičské ligy. Prestižní soutěží je tzv. Extraliga. Dále se pořádají postupová kola od úrovně okrsků, přes okresní a krajská kola až po mistrovství republiky. Na mezinárodní úrovni se pak pořádají mistrovství Evropy a mistrovství světa.
Nejrozšířenější disciplínou požárního sportu je požární útok. Spočívá v tom že za pomocí 2savic, sacího koše, čerpadla (stříkačka PS12), hadic (3xB 4xC), proudnic a rozdělovače musí družstvo utvořit dva útočné proudy a dopravit vodu do dvou terčíků vzdálených obvykle 90 metrů od „základny“. Po nastříkání 10 litrů vody nebo po shození signalizačního zařízení se zastaví časomíra a je určen čas závodníků.
100 m překážek
Délka dráhy (start-cíl) činí 100 m, šířka dráhy je 2,5 m. Ve vzdálenosti 23 m od startu je umístěna uprostřed dráhy překážka o šířce a výšce 2 m. Za touto překážkou si závodník umístí dvě hadice C-52 mm, 20 m dlouhou. Deset metrů za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny délky 2 m a šířky 25 cm. Stejných rozměrů je i seběhový můstek. Vlastní kladina je dlouhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1,2 m. Ve vzdálenosti 25 m před cílem je vyznačeno území pro umístění rozdělovače. Soutěžící zaujme postavení na startu, po odstartování překoná překážku, uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednou půlspojkou je napojí na rozdělovač, jsou dva styly jak spojit, Rusák, máš půlspojku rozdělovače proti sobě a klasika, kdy půlspojka je napravo. Připojí proudnici a proběhne cílem. Proudnici odpojí až na pokyn cílového rozhodčího. Ženy a dorostenky místo překážky překonají nízkou bariéru(4 cm tlustá, výška 80 cm, šířka 1,8 až 2 metry) a menší kladinu (šířka 18 cm, délka 8 m, výška 0,8 m) než dorostenci a muži. Hadice mají jiné půlspojky než na 60 m. Proudnici můžeš mít buďto za opaskem s provázkem, kdy můžeš jen zapojit pustit a běžet s rukama čímž dostaneš víc švihu.délka provázku max.50 cm.hadice i proudnice mají danou váhu a délku. Hadice má být těžká 0,5 kg a délka 25 cm, hadice mají být 5 kg těžké. Každý má dva pokusy a zapisuje se ten nejlepší. U žen je větší pravděpodobnost že se zraní. U bariér, které muži přeskočí ve 40 % rychlosti ženy skáčou v 100 % rychlosti.